بیماری فیبریلاسیون دهلیزی

0
203

فیبریلاسیون دهلیزی (به انگلیسی: Atrial fibrillation) که گاه در پزشکی ای فیب (ِAFib) نیز نامیده می‌شود، شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند.

فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می‌دهدکه در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلولهای عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و درنتیجه منقبض می‌شوند. در نتیجه انقباض منظم دهلیز وجود ندارد پس دهلیزها نمی‌توانند خون را به صورت کامل به بطن‌ها پمپ کنند، و نیز ضربان‌های بطن از دهلیز پیروی نکرده و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز، منقبض می‌شود.

⁠⁣فیبریلاسیون دهلیزی چه خطراتی دارد؟

#فیبریلاسیون_دهلیزی (AF) خطر بیماری‌های دیگر قلبی از جمله نارسایی قلبی و همچنین سکته مغزی را در فرد بالا می‌برد.
⁣ضربان نامنظم دهلیز منجر به جریان غیرطبیعی خون در قلب می‌شود که زمینه ایجاد لخته در دهلیز و حرکت به سوی مغز و سکته مغزی را فراهم می‌آورد.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

درمان #فیبریلاسیون_دهلیزی (AF) شامل درمان دارویی و ایجاد تغییر در سبک زندگی است و گاهی ممکن است نیاز به انجام اقداماتی نظیر کاردیوورژن (شوک الکتریکی)، تعبیه ضربان‌ساز یا جراحی باشد.
درمان با داروهای آنتی آریتمیک قلبی است. اغلب از بتابلوکرها مانند پروپرانولول یا بلوک کننده‌های کانال کلسیم مانند وراپامیل و غیره استفاده می‌شود، اگر شرایط همودینامیک بیمار پایدار است نیاز به اقدام تهاجمی ویژه‌ای نیست.

Propanolol


⁠⁠⁣علائم فیبریلاسیون دهلیزی

⁣⁣اپیزودهای #فیبریلاسیون_دهلیزی (AF) ممکن است گذرا یا مداوم باشد و نیاز به درمان اختلال ریتم داشته باشد. اگرچه فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً خود به تنهایی تهدیدی برای حیات نیست، می‌تواند منجر به عوارضی شود که نیاز به اقدام اورژانسی داشته باشد.
افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (AF) بسیاری از اوقات ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. در صورت بروز علامت، احساس تپش قلب، تنگی نفس، ضعف یا مشکل در هنگام فعالیت، درد قفسه سینه، گیجی یا غش کردن و احساس خستگی شایع‌ترین علائم فیبریلاسیون دهلیزی است.

دلایل بیماری فیبریلاسویون دهلیزی

⁣⁣بیماری #فیبریلاسیون_دهلیزی دلایل مختلفی دارد که مهم ترین دلیل آن پا گذاشتن به سنین بعد از ۶۰ سال است. از دلایل دیگر ابتلا به AF، بیماری های قلبی مختلف مانند فشار خون، سکته‌ی قلبی، نارسایی قلبی، بیماری‌های دریچه‌ای و سابقه‌ی جراحی قلب است.

⁠⁣تشخیص بیماری فیبریلاسون دهلیزی

⁣مهم‌ترین چیزی که پزشک شما برای تشخیص بیماری نیاز دارد فعالیت الکتریکی قلب است.
⁣نوار قلب (EKG) با استفاده از حسگرهایی که روی قفسه سینه کار گذاشته می‌شود وقایع الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند.
⁣#فیبریلاسیون_دهلیزی شایع‌ترین اختلال ریتم قلبی که با افزایش سن در ارتباط است.
⁣بر اساس مطالعات جمعیتی، از هر ۲۵ نفر فرد بالای ۶۰ سال ۱ نفر و از هر ۱۲ نفر فرد بالای ۸۰ سال، یک نفر مبتلا به AF هستند.

تلگرامt.me/daru_shahr
⁣⁣
⁣⁣

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.