بیماری نقرس

0
231

نقرس از قدیمی ترین بیماری های التهابی شناخته شده می باشد. اسید اوریک یکی از مواد حاصل از متابولیسم پروتئین هاست که افزایش میزان آن در خون و تشکیل رسوبات کریستالی آن در مفاصل، تاندون ها و بافت های بدن علت اصلی بیماری نقرس می باشد.

رایج ترین محل رسوبات نقرس در بدن افراد، مفاصل پا بخصوص بخش کروی انگشت شست پا، مفاصل دست به خصوص آرنج و نرمه گوش می باشد.

علائم نقرس

⬅️ درد و تورم مفاصل: مفاصل مبتلا متورم، قرمز، حساس و دردناک می شوند. تورم و دردهای شدید ناگهانی (حملات نقرس) معمولا شبانه در مفاصل پا رخ می دهد.
⬅️ باقی ماندن درد و تورم مفاصل: بعد از آرام شدن درد شدید اولیه، با پیشرفت بیماری بعضی از مفاصل ممکن است تا چند روز ملتهب و دردناک باشند.
⬅️ سایر علائم نظیر خستگی دایمی، تب شدید و سنگ کلیه نیز در برخی افراد بروز می کند.

✅ راه های کنترل و درمان نقرس

۱. رژیم غذایی سالم :

– گوجه‌فرنگی و دیگر منابع ویتامین C: دفع اسید اوریک از طریق کلیه ها را افزایش می دهند.

– تخمه کدو: منبع امگا ۳ و امگا ۶ می باشد که باعث کاهش التهاب مفاصل در بیماران نقرسی می شود .

– آلبالو، گیلاس، بلوبری، توت فرنگی: از جمله ميوه هايي هستند که در کاهش درد مفاصل، رماتيسم و نقرس بسيار مفيد هستند و با توجه به کاهش مقدار اسيد اوريک در پیشگیری از مبتلا شدن به نقرس نیز کمک می کنند.

– آناناس: حاوی آنزیمی به نام بروملین است که باعث کاهش درد و التهاب‌های ناشی از حملات نقرس می‌شود.

– سویا: یکی از روش‌های سالم برای کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی (علت اصلی ایجاد اسیداوریک)، روی آوردن به مصرف سویا و مشتقاتش است. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که سویا باعث کاهش اسیداوریک بدن شده و در نتیجه با نقرس مقابله می‌کند.

– سیب: یکی از بهترین میوه ها در درمان نقرس سیب می باشد زیرا دارای اسید مالیک بوده که باعث خنثی کردن اثر اسید اوریک می گردد. مصرف روزانه حداقل ۱ عدد سیب پیشنهاد شود.

– آب سبزيجات: آب هويج همراه با خيار و چغندر بهترين درمان بيماري نقرس است. روزانه حداقل ۲ لیوان کامل، آب سبزي جات بنوشيد.
– مصرف شیر و ماست در وعده های غذایی

۲. کاهش وزن – ورزش منظم – قطع مصرف الکل

۳. دارودرمانی:
– از جمله داروهای موثر در کنترل و درمان بیماری نقرس، فبوکسوستات می‌باشد که با کاهش سطح اسیداوریک خون و عوارض کمتر نسبت به سایر داروهای موثر، در درمان نقرس نقش مهمی دارد.

فبوکسوستات

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.