نقرس از قدیمی ترین بیماری های التهابی شناخته شده می باشد. اسید اوریک یکی از مواد حاصل از متابولیسم پروتئین هاست که افزایش میزان آن در خون و تشکیل رسوبات کریستالی آن در مفاصل، تاندون ها و بافت های بدن علت اصلی بیماری نقرس می باشد.

رایج ترین محل رسوبات نقرس در بدن افراد، مفاصل پا بخصوص بخش کروی انگشت شست پا، مفاصل دست به خصوص آرنج و نرمه گوش می باشد.

علائم نقرس

⬅️ درد و تورم مفاصل: مفاصل مبتلا متورم، قرمز، حساس و دردناک می شوند. تورم و دردهای شدید ناگهانی (حملات نقرس) معمولا شبانه در مفاصل پا رخ می دهد.
⬅️ باقی ماندن درد و تورم مفاصل: بعد از آرام شدن درد شدید اولیه، با پیشرفت بیماری بعضی از مفاصل ممکن است تا چند روز ملتهب و دردناک باشند.
⬅️ سایر علائم نظیر خستگی دایمی، تب شدید و سنگ کلیه نیز در برخی افراد بروز می کند.

✅ راه های کنترل و درمان نقرس

۱. رژیم غذایی سالم :

– گوجه‌فرنگی و دیگر منابع ویتامین C: دفع اسید اوریک از طریق کلیه ها را افزایش می دهند.

– تخمه کدو: منبع امگا ۳ و امگا ۶ می باشد که باعث کاهش التهاب مفاصل در بیماران نقرسی می شود .

– آلبالو، گیلاس، بلوبری، توت فرنگی: از جمله ميوه هايي هستند که در کاهش درد مفاصل، رماتيسم و نقرس بسيار مفيد هستند و با توجه به کاهش مقدار اسيد اوريک در پیشگیری از مبتلا شدن به نقرس نیز کمک می کنند.

– آناناس: حاوی آنزیمی به نام بروملین است که باعث کاهش درد و التهاب‌های ناشی از حملات نقرس می‌شود.

– سویا: یکی از روش‌های سالم برای کاهش مصرف پروتئین‌های حیوانی (علت اصلی ایجاد اسیداوریک)، روی آوردن به مصرف سویا و مشتقاتش است. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که سویا باعث کاهش اسیداوریک بدن شده و در نتیجه با نقرس مقابله می‌کند.

– سیب: یکی از بهترین میوه ها در درمان نقرس سیب می باشد زیرا دارای اسید مالیک بوده که باعث خنثی کردن اثر اسید اوریک می گردد. مصرف روزانه حداقل ۱ عدد سیب پیشنهاد شود.

– آب سبزيجات: آب هويج همراه با خيار و چغندر بهترين درمان بيماري نقرس است. روزانه حداقل ۲ لیوان کامل، آب سبزي جات بنوشيد.
– مصرف شیر و ماست در وعده های غذایی

۲. کاهش وزن – ورزش منظم – قطع مصرف الکل

۳. دارودرمانی:
– از جمله داروهای موثر در کنترل و درمان بیماری نقرس، فبوکسوستات می‌باشد که با کاهش سطح اسیداوریک خون و عوارض کمتر نسبت به سایر داروهای موثر، در درمان نقرس نقش مهمی دارد.

فبوکسوستات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *