توصیه‌هایی در جهت کاهش علائم بیماری سندرم روده تحریک پذير

0
149

سندروم روده تحریک پذیر ( IBS ) نوعی اختلال در عملکرد روده است. این اختلال ‌گوارشی می‌تواند موجب گرفتگی‌ها، دردهای‌شکمی، نفخ، اسهال و یبوست شود.

علائم و نشانه‌های سندروم روده تحریک پذیر باعث ناراحتی فرد می‌شود. معمولا با ایجاد تغییرات ساده‌ای در رژیم‌غذایی وفعالیت‌ها، سندروم روده تحریک پذیر به مرور زمان بهبود می‌یابد.

✅الکل، شکلات، کافئین و غذاهای پرچرب می‌توانند موجب تشدید علائم سندروم‌ روده تحریک پذیر شوند، از مصرف آنها پرهیز کنید.

✅به رژیم‌غذایی خود فیبر اضافه کنید، فیبر می‌تواند یبوست و نیز اسهال را کاهش دهد. از آنجاییکه خود میتواند مولد گاز و دل پیچه باشد پزشکان توصیه می‌کنند که آن را به تدریج به رژیم‌غذایی خود بیافزایید. میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار غنی از فیبر هستند.

✅در فواصل منظم غذا بخورید. خوردن غذا در فواصل منظم می‌تواند کارکرد روده‌ها را بهبود بخشد.

✅غذاهای تند و پر از ادویه استفاده نکنید، میتوانید سبزی‌های معطر را جایگزین ادویه‌هایی مانند: فلفل، چیلی، دارچین، کاری و غیره نمایید.

✅به جای آنکه مقدار زیادی غذا در دو یا سه وعده مصرف کنید، غذا را در چندین وعده با مقدار کم مصرف کنید. وعده‌های بزرگ میتوانند دل پیچه و اسهال را سبب شوند.

✅مقدار زیادی آب بنوشید.(حداقل ۸ لیوان در روز)

✅به طور منظم ورزش کنید. بسیاری از بیماران بهبود علائم را فقط با قدم زدن به مدت نیم ساعت در روز گزارش می‌کنند. ورزش همچنین در کاهش استرس موثر است.

✅از داروهای گیاهی مانند: افشره‌نعناع، چای‌های علفی مثل نعناع و بابونه،دانه رازیانه ، دانه کتان و عصاره آلوورا استفاده کنید این گیاهان می تواندالتهاب روده را کم کرده و حرکات دودی روده را منظم کنند.

✅استرس‌هایتان را کاهش دهید. استرس همیشه و همه جا وجود دارد.کنترل استرس و کاهش فشارهای روحی وضعیت گوارشی‌تان را بهتر می‌کند و می‌توانید راحت‌تر زندگی کنید.

✅از داروها کمک بگیرید که از جمله داروهای موثر مبورین (مبریکس) می‌باشد که آنتی اسپاسموتیک بوده و مستقیما روی عضلات صاف دستگاه گوارش اثر می‌کند

تلگرام داروشهر
@daru_shahr

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .