سندروم روده تحریک پذیر ( IBS ) نوعی اختلال در عملکرد روده است. این اختلال ‌گوارشی می‌تواند موجب گرفتگی‌ها، دردهای‌شکمی، نفخ، اسهال و یبوست شود.

علائم و نشانه‌های سندروم روده تحریک پذیر باعث ناراحتی فرد می‌شود. معمولا با ایجاد تغییرات ساده‌ای در رژیم‌غذایی وفعالیت‌ها، سندروم روده تحریک پذیر به مرور زمان بهبود می‌یابد.

✅الکل، شکلات، کافئین و غذاهای پرچرب می‌توانند موجب تشدید علائم سندروم‌ روده تحریک پذیر شوند، از مصرف آنها پرهیز کنید.

✅به رژیم‌غذایی خود فیبر اضافه کنید، فیبر می‌تواند یبوست و نیز اسهال را کاهش دهد. از آنجاییکه خود میتواند مولد گاز و دل پیچه باشد پزشکان توصیه می‌کنند که آن را به تدریج به رژیم‌غذایی خود بیافزایید. میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس‌دار غنی از فیبر هستند.

✅در فواصل منظم غذا بخورید. خوردن غذا در فواصل منظم می‌تواند کارکرد روده‌ها را بهبود بخشد.

✅غذاهای تند و پر از ادویه استفاده نکنید، میتوانید سبزی‌های معطر را جایگزین ادویه‌هایی مانند: فلفل، چیلی، دارچین، کاری و غیره نمایید.

✅به جای آنکه مقدار زیادی غذا در دو یا سه وعده مصرف کنید، غذا را در چندین وعده با مقدار کم مصرف کنید. وعده‌های بزرگ میتوانند دل پیچه و اسهال را سبب شوند.

✅مقدار زیادی آب بنوشید.(حداقل ۸ لیوان در روز)

✅به طور منظم ورزش کنید. بسیاری از بیماران بهبود علائم را فقط با قدم زدن به مدت نیم ساعت در روز گزارش می‌کنند. ورزش همچنین در کاهش استرس موثر است.

✅از داروهای گیاهی مانند: افشره‌نعناع، چای‌های علفی مثل نعناع و بابونه،دانه رازیانه ، دانه کتان و عصاره آلوورا استفاده کنید این گیاهان می تواندالتهاب روده را کم کرده و حرکات دودی روده را منظم کنند.

✅استرس‌هایتان را کاهش دهید. استرس همیشه و همه جا وجود دارد.کنترل استرس و کاهش فشارهای روحی وضعیت گوارشی‌تان را بهتر می‌کند و می‌توانید راحت‌تر زندگی کنید.

✅از داروها کمک بگیرید که از جمله داروهای موثر مبورین (مبریکس) می‌باشد که آنتی اسپاسموتیک بوده و مستقیما روی عضلات صاف دستگاه گوارش اثر می‌کند

تلگرام داروشهر
@daru_shahr

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *