توصیه های غذایی برای سندروم روده تحریک پذیر

0
94

اگر IBS داريد، برنامه غذایی‌تان خاص است!

با سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، که نوعی اختلال در عملکرد روده‌ها است در مقالات قبلی آشنا شده‌ایم. علائمی همانند ورم، نفخ، گرفتگی، درد، اسهال و یبوست در این بیماری بروز می‌نماید که موجب ایجاد ناراحتی در افراد مبتلا می‌شود. دوری از استرس، رعایت رژیم غذایی خاص و داروهايی نظير مبورين به کنترل این بیماری و بهبود علائم آن کمک فراوانی می‌کنند. بنابراین مصرف مواد غذایی زیر را به حداقل برسانید.

✅لبنیات
بسیاری از لبنیات، دارای مقدار زیادی چربی هستند که در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می‌تواند باعث بروز ورم و درد شود. برای کمک به کاهش علائم IBS توصیه می‌شود از لبنیات کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید.

✅غذاهای تند
غذاهای تند و دارای ادویه باعث بروز علائمی شبیه به سندرم روده تحریک پذیر می‌شوند. ترکیب فعال موجود در فلفل به نام کپسایسین می‌تواند در برخی افراد باعث افزایش تحرک روده و دردهای شکمی شود.

✅الکل
نوشیدنی‌های الکلی تقریبا علائم هر بیماری را بدتر می‌کنند و سندرم روده تحریک پذیر نیز از این قاعده مستثنا نیست. الکل روی تحرک مسیر گوارشی تاثیر می‌گذارد و یکی از تحریک کننده‌های شناخته شده روده می‌باشد.

✅نوشیدنی‌های کربوهیدراتی
نوشابه رژیمی ممکن است نقش ویژه‌ای در بدتر شدن سندرم روده تحریک پذیر داشته باشد. در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر نوشیدنی های گازدار و آب های معدنی می‌توانند باعث بدتر شدن نفخ و گرفتگی شوند.

✅غذاهای سرخ شده و چرب
افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر در مقایسه با افراد سالم نسبت به غذاهای چرب حساس تر هستند. غذاهای پرچرب در این افراد باعث تغییر تحرک روده و تشدید مشکل آنها می‌شود.

✅کافئین
‌این ماده سیستم گوارش را تحریک می‌کند و یک دیورتیک شناخته شده است که منجر به حرکت روده و تشدید مشکلات در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می‌شود.

✅پیاز، سیر و بروکلی
سبزیجاتی مانند پیاز، سیر، بروکلی و گل کلم ممکن است باعث نفخ و ورم‌های دردناک شوند. پیاز مخصوصا حاوی نوعی کربوهیدرات به نام فراکتنس است که افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر باید از آن اجتناب کنند.

✅فیبر غیرمحلول
فیبر غیر محلول موجود در پوست برخی میوه‌ها و سبزیجات می تواند علائم سندرم روده تحریک پذیر یا IBS را بدتر کند. افراد مبتلا به سندرم روده تحریک باید به دنبال غذاهایی با فیبر محلول باشند و از میوه هایی مانند سیب، هلو، گلابی، موز و توت ها دوری نمایند و به جای آنها میوه های خشک مصرف کنند.

✅غلات
هر غذایی که درونش چاودار، گندم یا جو داشته باشد حاوی گلوتن بوده و آلرژی های غذایی مانند عدم تحمل گلوتن می توانند از دلایل پنهان سندرم روده تحریک پذیر باشند. بنابراین حذف آن ازبرنامه غذایی می‌تواند تا حدود زیادی به بهبود علائمتان کمک کند.

✅لوبیاها
لوبیاها می‌توانند باعث نفخ های دردناک، ورم و گرفتگی شوند. آنها همچنین حاوی کربوهیدراتی به نام گالاکتنس هستند که در دانه های سویا و عدس هم یافت می‌شود. اجتناب از مصرف لوبیا می‌تواند به کاهش علائم IBS کمک کند.

تلگرام:t.me/daru_shahr

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.